Hayaller, Hedefler ve Aslında Osman Coşkun Kimdir?

Hayaller, Hedefler ve Aslında Osman Coşkun Kimdir?

Hayaller, Hedefler ve Aslında Osman Coşkun Kimdir?

Efendim merhabalar. Söz vermiş olduğum üzere günlük yazılara devam ediyorum. Bu da onlardan bir tanesi olacak. Ama burası yeni olduğundan ve kişisel bir blog olduğundan mütevellit yine biraz kendimden, daha doğrusu hayallerimden, hedeflerimden ve süreç içerisinde yapmak istediklerimden bahsedeceğim. Bunun için de sizinle nasıl birlikte hareket edebileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Alın çayınızı kahvenizi ya da işte rakı bira ne içiyorsanız yaslanın arkanıza başlıyorum :)

Arkadaşlar ben doğma büyüme Keşanlıyım. Ülkenin çeşitli yerlerini gezmekle beraber, beş yıl kadar Keşan dışındaydım. Bunun dört yılı Uzunköprü’de geçti liseden dolayı, Uzunköprü Hüseyin Çorum Sağlık Meslek Lisesi’nde okudum. Bununla beraber asıl mesleğim Çevre Sağlığı Teknisyenliği, daha önceki yazılarda da belirtmiştim bir kamu kurumunda bu işimi hala yapıyorum. İşimi de seviyorum. Zaten benim bu işle ilgili olayım tamamen başlı başına bir hikaye. Ben aslında annemin duasını yaşıyorum. Bunu başka bir yazıda detaylıca anlatırım. Yok artık diyerek tepki vereceğiniz bir hikaye emin olun.

Neyse konuyu çok fazla dağıtmadan devam edeyim.

Ben şuan çalışmış olduğum tam zamanlı işe 14 Mart 2008’de başladım. Kaç sene olmuş işte varın hesabını siz yapın.

Lakin bu işten önce yapmaya başladığım şiir yazma serüveni var ki o tarih Aralık 2003’e dayanıyor. Onun için de ben genel olarak boş zamanlarımda memurluk yapıyorum asıl işim şairlik/yazarlık benim diyorum. Bunun ciddi manada da böyle olmasını çok istiyorum. Yani hayattan tek beklentim bu bile diyebilirim. Yani ben yazdıklarımdan para kazanmaya başladığım noktada her şeyi bir kenara bırakarak günün 24 saatinin tamamını yazarak geçirebilirim. Çünkü anlatılacak o kadar çok şey var ki ve o kadar da çok şey birikti ki, çünkü çok uzun bir süre yazmaya ara verdim. Çünkü korktum. Korkum şuydu; yazdığım her şeyi yaşıyor gibi hissetmeye başlamıştım. Yaşadıklarımı mı yazıyorum, yoksa yazdıklarımı mı yaşıyorum ikilemi içerisine düştüm ve yazmaya biraz ara vereyim dedim. Ara ara bir şeyler karaladım ama öyle özellikle yazmış olmak için yazılmış şeylerdi. Yani bir yerlerde yayımlansın ya da işte kitap çıkarayım diye disipline olmuş bir şekilde yazma sürecine girmedim. Yazdıklarım bir nevi terapi mahiyetindeydi. Zaten diğer yandan baktığımda ben zaten genel manada da kendimi iyileştirmek adına yazdığımın da farkına vardım. Onun için bu blog işlerinin üzerine düşmeye başladım. 2020’de ve öncesinde de bazı girişimlerim olmuştu ama, başka şeylere yönelip zamanımın zaten 8 saatini götüren tam zamanlı işimin haricinde de işlere kalkışınca işler iyice sarpa sardı. Baktım bu yapmaya çalıştığım işler beni yoruyor. Beni ben olmaktan çıkarıyor. Ve haddi zatında şair/yazar kimliğinin benim üzerine yapıştığının farkına vardım. İnsanların ciddi manada benim yazdıklarını okuduğunu fark ettim. Benosmancoskun.com olsun muharriradam.com olsun yazdığım şeyler okunuyordu. Lakin bu bahsettiğim bloglarda kafamın karışık olmasından mütevellit hem çok istikrarlı olamadım, hem de orada paylaştığım şeylerin birçoğunun sırf Google’da indeks almak için yazılmış yazılardan oluşmaya başladığını fark ettim ve tam da o noktada frene bastım. Dedim dur. Sen bu da değilsin. Sen kendin olarak bir şey yapmalısın ve insanlar eğer seni okuyacaksa öyle de okuyacaklar. Kendin ol ve kendin gibi davran hey Osman Coşkun dedim ve muharrirseyyah.com’u hayata geçirdim. Burasını ciddi manada şuanda bir iş olarak görüyorum ve süreç içerisinde inşallah sizlerin de desteğiyle burayı tam zamanlı işim olarak yürütmeyi planlıyorum. “Her şeye sıfırdan başlamak ya da merhaba” başlıklı yazımda bunları  detaylı olarak anlattım.

Burada asıl önemli olan konu aslında şu; yani size düşen tarafı. Şimdi arkadaşlar ben 2019 senesinde edebimeclis.com ismiyle bir e-dergi hayata geçirmiştim. Kaldı ki bu benim ta 2009’dan beri aklımın bir köşesinde olan projeydi. Gel gelelim az zamanda, çok ve güzel işler yaptık. Her şey çok güzel gidiyordu fakat server bağlantılı bazı problemler oldu. Sonra ben de bir işten soğudum mu soğuyorum üzerinde durmamaya başladım. Yola çıktığımız arkadaşların da işi başlardaki kadar sahiplenmediğini görünce o projeyi sonlandırmaya karar verdim ve sonlandırdım. Eğer devam ettirseydik şu anda 4 senelik bir iş olacaktı. Ve edebimeclis.com kapsamında edebiyat ve felsefe kampları yapmayı tasarlıyordum. Çünkü çok sağlam kalemler vardı aramızda ve ciddi manada edebiyat camiasından çok önemli insanlarla temas halindeydik. Olmadı ya da olmaması gerekiyordu, bilmiyorum.

Şimdi muharrirseyyah.com üzerinden bu ve buna benzer bazı projeler var kafamda.

Öncelikli olarak benim asıl amacım gezmek, okumak ve yazmak. Gezdiğim yerleri de size anlatmak, ama öyle diğer gezi bloglarındaki gibi olmayacak bu mecra. İşte bilmem nereye nasıl gidilir, işte bilmem nerede ne yenir falan böyle şeyler kati surette olmayacak. Söz veriyorum. Ha yarın öbür gün bu tarz sponsorluklar gelmeye başlar, o zaman şuraya gitmişken de şuraya da uğrayın derim tarzında yazılarımın içerisinde paylaşırım. Ya da burayı reklam pazarına çevirmektense sosyal medya hesaplarımda paylaşırım. Daha da olmadı satış ortakları kategorisi altında bir logo görürsünüz, sitesi varsa sitesine link çıkışı yaparım o kadar. Gözünüzün içine bir şeyleri sokmayacağım, ama…

Aması var işte, şimdi benim asıl amacım bisikletle turlar yapıp bu turlar esnasında çektiğim fotoğrafları, videoları, dinlediğim hikayeleri sizlerle paylaşmak. Keşan başta olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde çeşitli bisiklet grupları var onlarla birlikte ortak projelere imza atabiliriz. Ama işin aması bu da değil. Ben her şeyden önce ve mutlak surette yazar kimliğim ile tanınmak, bilinmek ve bu işin de bana yetmesini istiyorum. Yani Muharrirlik tamam yanına bir de Seyyahlık koydum zaten. Muharrir Seyyah isminin patentini bile almayı düşünüyorum. Yani bu isim altında marka yaratmanın peşindeyim. Hem yazarların hem de seyyahların birlikte yer alacağı ortak projeler yapılabilir düşüncesindeyim. Bunları hep süreç gösterecek. Ben örgütlenme ve bir şeyleri organize etmek anlamında kendime güveniyorum. Bu işleri yapmaya kalktığımızda maddi kaynaklara da çok kolay ulaşabileceğimin farkında ve bilincindeyim. Bunlar hatta kafamdaki projenin en kolay kısımları. Mevlâna’nın çok güzel bir sözü var; “Olmaz olmaz deme, olmaz olmaz…” Bu söz hayatımın mihenk taşıdır ve dilimde pelesenktir. Bir de Fatih Türbedarı Amiş Efendi’nin bir sözü var; “Olan olmuştur, olacak olan da olmuştur, olacak yeni bir şey yok.” Bu söz de mühür gibi söz. Onun için kafam ve gönlüm rahat. Olacak olanlar olur, yapılacak olanlar yapılır ve dahası kervan yolda düzülür. Bir de aklıma geldi, konuyla alakası yok ama olsun, “ekinler baş vermeden, kör buzağı topallamazmış,” haberiniz olsun :) alın şimdi bu bilgiyi ne yapıyorsanız yapın :)

Peki sizden ne istiyorum. İlk olarak ZerlanisAVM.com bildiğiniz üzere benim alışveriş sitem. Buradan ihtiyacınız olan her türlü alışverişi yaparak destek olabilirsiniz. Yani bana direkt para olarak değil de zaten alacağınız ihtiyacınız olan bir şeyi, ZerlanisAVM.com üzerinden alırsanız beni desteklemiş olursunuz hem de bir ihtiyacınızı gidermiş olursunuz. Özellikle de mide rahatsızlıkları, bağırsak rahatsızlıkları vb. rahatsızlıklara sahipseniz, Bentonit Kili kullanmanızı tavsiye ederim. (Bentonit Kili Nedir? Faydaları Nelerdir? yazısına buradan ulaşabilirsiniz.) ZerlanisAVM.com üzerinden ürünlere kolayca ulaşabilirsiniz. Bir de Alkamine PH damlası diye bir ürün var, (Canlı Su Nedir? Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? yazısına buradan ulaşabilirsiniz) bu iki ürünü özellikle tavsiye ediyorum. Detaylar için bana ulaşabilirsiniz.

İkinci olarak, Firmamrehberi.com bildiğiniz üzere benim reklam sitem. Bunun için de ayrıca iletişime geçebilirsiniz.

Üçüncü olarak Firsatgidiyo.com da benim ilan sitem. Burası da bana ait. Burada ücretsiz olarak üye olup, ücretsiz olarak ilanlarınızı yayınlayabilirsiniz. 20 tane ücretsiz ilan hakkınızı üye olduğunuz gibi hemen hesabınıza tanımlıyoruz. Ücretli ilan paketleri de var, lakin piyasa normlarının çok altında ücretler, bir bakıp inceleyin derim. Firmamrehberi.com’a reklam veren özellikle Emlakçı ve Oto Galeri sahiplerine 120 tane ilan hakkını ücretsiz hediye ediyoruz. Detaylar için yine iletişime geçebilirsiniz.

Dördüncü olarak, muharrirseyyah.com’da Satış Ortakları kategorisi var. Orada yer alan firmaların hepsiyle komisyonlu olarak çalışıyoruz. Kategori üzerinden firmalara ulaşabilirsiniz. Hepsi bildiğiniz, halihazırda alışveriş yaptığınız marka firmalar. Orada bulunan firmaların logolarına tıklayıp herhangi bir alışveriş yaparsanız şayet tarafıma komisyon ödenmektedir. Ödemeler aylık yapılıyor ama olsun. Oradan da destek olabilirsiniz. 

Beşinci olarak Kreosus üzerinden de bana destek olabilirsiniz. Kreosus Türkiye'de yaratıcılığı sürdürülebilir kılan ilk kitle fonlama platformudur. Sitenin en altında bulunan “Destek Olun” kısmından dilediğiniz meblağı ister tek seferlik isterseniz de aylık abonelik şeklinde seçebilirsiniz. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz. 

Ve eğer ki her şey tam manasıyla istediğim gibi giderse ve burası gerçekten benim tam zamanlı işim haline gelebilirse şayet ki bu dediğim gibi sizin desteklerinizle mümkün olacak, asıl kafamdaki proje şu, bir Kültür, Sanat, Edebiyat, Felsefe ve Spor faaliyetlerini yürütecek bir vakıf kurmak. Eğer iş o noktaya varacak olursa, o zaman işte Aziz Nesin Vakfını kendimize rol model alarak. Kimsesiz çocuklar için çalışmalarımızı hızlandırabiliriz. Çocuklarımıza Sanatı, Edebiyatı, Felsefeyi ve Sporu anlatıp aydınlık bir gelecek için bir mum yakabiliriz. Bir mum deyip geçmeyin, bir mumla binlerce mum yanar. Önemli olan ilk mumu yakabilmekte. Böyle böyle kar topu etkisiyle olmazları olur kılabiliriz.

Son olarak da;

- Yorum Yazın: Blogları diğer web sitelerinden ayıran en büyük özellik yorum bölümü sayesinde ziyaretçi ile kurulan etkileşim. Her blog yazarı gibi ben de yazılarıma yorum geldiğinde mutlu olan bir blog yazarıyım. Beğendiğiniz bir yazımı okuduğunuzda yorum bölümünde bir teşekkürü çok görmez, yazı ile ilgili fikir ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

- Link Verin: Blogunuzda bir blogroll ya da diğer adlarıyla “dost siteler”, “faydalı siteler”, “takip ettiğim bloglar” gibi bölümler varsa bu bölüme MuharrirSeyyah.com’u da eklerseniz hem bana destek vermiş, hem de ziyaretçilerinize edebiyat, şiir ve bisiklet gezen bir delinin hayatı anlamında faydalı bir kaynak sunmuş olursunuz. 

- MuharrirSeyyah Hakkında Yazın: Bu blogdan faydalandıysanız, deneyiminizi okurlarınızla paylaşabilirsiniz. Bir blog yazısı yazarak okurlarınıza ilginç bir içerik sunmuş, faydalı bir kaynak önermiş ve MuharrirSeyyah.com’a olabilecek en büyük desteği vermiş olursunuz. Ayrıca MuharrirSeyyah hakkında blog dünyasında yazılan yazılara "Ne Dediler" kategorisi oluşturarak yer vermeyi düşünüyorum.

- Yazıları Paylaşın: Bildiğiniz gibi her yazının altında/yanında paylaş bölümü var. Siz de sadece birkaç saniyenizi ayırarak  beğendiğiniz, faydalı bulduğunuz yazıları sosyal medya hesaplarınızda takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak sosyal medyada takipçilerinizin artmasına yardımcı olacağı gibi MuharrirSeyyah olarak bana da katkı sağlayacaktır.

- Sosyal Medyada Takip Edin: MuharrirSeyyah.com’da sadece Şiirlere, Hikayeler vesaire içeriklere yer veriyorum. Ayrıca blogla ilgili bazı duyuru ve haberleri de sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum. Sitenin en altındaki ya da sitenin sağ üst bölümündeki sosyal medya hesaplarından MuharrirSeyyah’ı takibe alabilirsiniz. 

Destekleriniz için sonsuz teşekkürler. Yeni bir dünya mümkün. Bunu beraber başaracağız. Ve şayet bu mecra benim tam zamanlı işim olursa tek hayalim ülkemi karış karış bisikletimle gezerek, Nâzım Hikmet'in "Memleketimden İnsan Manzaraları" gibi bir hikayeler serisi yapmayı planlıyorum. Belki kitap olur, belki dergileşiriz. Şu an için hiçbir şey bilmiyorum. Sadece sizlerle bunları paylaşmak istedim. Hayaller belli, hedefler belli, bugünü tarihe not düşüyorum. "Yazmak ve Gezmek İşte Bütün Mesele Bu!" 

Saygı, sevgi ve muhabbetle…

Osman Coşkun – MuharrirSeyyah.com

img

Osman Coşkun

Yorumlar

img
Site Logo

Ben Osman Coşkun. Yazmak ve gezmek benim için hayatın kendisi. Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, farklı kültürleri deneyimlemek, beni heyecanlandıran ve ilham veren bir tutku. Muharrirseyyah.com'da, seyahat tutkumu paylaşarak insanları gezip görmeye teşvik etmek ve yolculuklarına rehberlik etmek istiyorum. İçeriklerimde, deneyimlerimi, gezi ipuçlarını, seyahat önerilerini ve kişisel hikayelerimi aktarıyorum. Sizleri, yazılarımda yer alan dünyayı keşfetmeye davet ediyorum. Her adımda yeni bir macera, yeni bir keşif ve unutulmaz anılar var. Haydi, yazın ve gezin, dünyayı keşfetmek için benimle birlikte yola çıkın!

İletişim Bilgileri

Keşan Merkez EDİRNE/KEŞAN

osmancoskun@muharrirseyyah.com 0542 714 51 86