Yazmak nefes almak gibidir ya da yazıyorum öyleyse varım...

Yazmak nefes almak gibidir ya da yazıyorum öyleyse varım...

Efendim merhabalar.

Uzun zamandır uzak kaldım. Yazmak istemedi hiçbir şekilde canım. Sebebi malumunuzdur işte, ülkenin içerisinde bulunduğu kaos ortamı ve takip eden deprem felaketleri beni bir türlü yazmaya motive olamamaya itti. Şubat ayını bu anlamda verimsiz bir şekilde geçirdim. Bugün 4 Mart 2023 saat şu an itibariyle 12.20 ve ben evimde oturmuşum Türk Kahvesi eşliğinde kulağımda hafif bir müzik ile bu satırları kaleme almaya çalışıyorum.

Bu yazının amacı aslında yeni bir yola çıkışımın habercisidir. O yol da bundan sonra hiçbir şekilde basılı kitap çıkarmamak kararıdır. Bundan sonra şimdiye kadar yazdığım kitaplarımı ve dahi yazacaklarımı Google Play Books platformunda yayımlayacağım. Şu an itibariyle 5 adet kitabım yayımlanmış vaziyette.

 

Beni bu karara almaya iten sebepleri dilerseniz biraz anlatayım.

Bildiğiniz üzere ben 2003 Aralık ayından itibaren yazma serüveninin içerisindeyim. Bu yazma serüvenine şiir ile başladım. 8 Aralık 2003 tarihinde Uzunköprü’deki öğrenci evimde aylarca süren yazma denemelerinin ilk meyvesini almıştım. Yani bana göre yazdığım ve işte oldu dediğim ilk şiir bu tarihte yazılmıştı. Sonrasında süreç çorap söküğü gibi geldi. Ekim 2004’te ilk kitabımı çıkardım. Sonra sırasıyla arka arkaya kitaplar çıkarmaya devam ettim. İmza günleri ve şiir dinletileri organizasyonlarının içerisinde yer aldım. Bu imza günlerinde toplu kitap satışı olurdu, lâkin çok sık olmadığından mütevellit maddi anlamda tatmin etmedi beni. Ama yazmaya ve kitap yayımlamaya devam ettim. Son kitabım 2016 Kasım ayında yayımlandı. İlk romanım olan Zehra şuanda baskısı olan tek kitabım diye biliyorum. Yayıneviyle bu konuda görüşmedim, onun için net bir bilgiye vâkıf değilim.

 

2014 ve 2015 yıllarında çıkan “Gel Bi Çay İçelim ve Bir Yazarın Karalama Defteri” isimli kitaplarım “Mola Kitap”tan çıkmıştı bildiğiniz üzere. Kitapların şuanda baskısı tükenmiş durumda. Gel Bi Çay İçelim çok kısa sürede ikinci baskıyı yapmıştı, o da tükenmiş durumda şuanda. Ve yayınevi ile olan sözleşme iki yıl süreli olduğundan dolayı kitapların tüm hakları bana geçmiş bulunuyor. Bu anlamda da bu kitapları da E-kitap olarak yayımlayacağım. Yani tabir yerindeyse bundan sonra kendim çalıp kendim oynayacağım.

Çünkü 2004 yılından bu yana bu sektörün içerisindeyim. O tarihten bu yana gördüğüm o kadar çok saçma sapan şey oldu ki mide bulandırır nitelikteydi hepsi. Mola Kitap bir dönem sıkıntılı bir süreç geçirdi, zaten sonrasında da toparlayamadı hiçbir şekilde. O sıkıntılı dönemde 80 bin tane kitabı tanesi bir liradan kitap tefecilerine satmak zorunda kaldı misal. Evet evet, kitap tefecisi, bu sektörde de tefeciler var. Üsküdar kitap fuarı öncesinde kendi kitaplarımızı bu tefeciden tanesi iki liradan geri almak zorunda kaldık. Bu sadece bir tanesi.

 

Büyük yayınevleri özellikle yazara para vermemek adına kendi kitaplarını merdiven altı tabir edilen matbaalarda bastırıp korsan olarak piyasaya sürüyor. Düşünebiliyor musunuz? Zaten yazara yüzde 5-10 telif ya veriyorlar ya vermiyorlar, bunu vermemek adına korsan kitap çıkartıp piyasaya sürüyorlar. Yayınevlerinin birçoğu yapıyor bunu.

Kitap Yurdu Doğru’dan yayıncılık adında bir çalışma başladı birkaç yıl önce. Kitapları ücretsiz talebe göre basıyorlar. Bu durum kafama yattı aslında, dedim denemekte fayda var. Gelgelelim, telif sözleşmesini okuyunca ondan da vazgeçtim. Bir beni nikahlarına almıyorlar. Geri kalan bütün haklarımı komple elimden alıyorlar. Basım, dağıtım ve başka yere telif haklarının devri de dahil olmak üzere.

Tüm bu saçma sapanlıklardan uzaklaşabilmek adına dedim oğlum Osman sen yönel E-kitap olayına. Bu hem yukarıda saydığım nedenlere bir tepkiydi, hem de basılan her kitap kesilen onlarca ağaç demek olduğundan mütevellit ve ülkemizde ormanların başka rantlar için talan edildiği gerçeğini görmemden dolayı dedim sen bu talana ortak olma. Yaptığım kendi çapımda bir başkaldırıdır.

Elbette kitap kokusunun yerini hiçbir şey tutmaz, ama malumdur ki çağımız da dijital çağ. Yani artık herkesin elinde bir şekilde internet mevcut ve E-kitap maliyetsiz olduğundan fiyatlar da basılı kitaplara oranla daha uygun tutulabiliyor.

Bundan kelli çok büyük bir gelişme olmazsa kitap bastırmamayı düşünüyorum. Ha yarın öbür gün iş başka bir boyuta evrilir ve gerçek manada böyle bir talep oluşur, önünde duramayacağım bir talep karşısında kitapların basılmasına izin verebilirim. Yani o kapıyı komple kapatmış değilim.

 

Velev ki şuanda kitaplarımı bu şekilde yayımlıyor olabilmek beni ziyadesiyle motive ediyor. Bu motive oluşla tek kalemde şimdiye kadar heybemde biriken bütün şiirleri, öyküleri ve yazıları kitaplaştırıp Google Play uygulaması ve Google Kitaplar uygulamasında satışa sundum. Uzunca bir süre kitapların hepsini tanesi 10 TL’den satacağım.

Şimdi aşağıya yayındaki kitapların linklerini bırakıyorum. Sen yaz yeter ki biz seni destekliyoruz derseniz kitapları satın alabilirsiniz. Kitaplarla ilgili yorumlarınızı da belirtirseniz ziyadesiyle memnun etmiş olursunuz beni.

Roman: Zehra: Aşkın Peşinde Bir Ömür 

Şiir Kitabı: MÜNZEVİ ŞİİRLER

Şiir Kitabı: İNZİVA

Öykü Kitabı: BU KENTE YALNIZLIK ÇÖKTÜĞÜ ZAMAN

YAZARAK YAŞAYIN: YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN YAZMA KILAVUZU 

Şimdilik beş adet kitabım satışta ama çalışmalarım devam ediyor. Önümüzdeki süreçte çok daha fazlasıyla karşınızda olacağım. Kitapları incelemek ve satın almak için kitap isimlerine tıklayabilirsiniz. Destekleriniz için çok teşekür ederim. Kalın Sağlıcakla... 

#OsmanCoşkun #MuharrirAdam

img

Osman Coşkun

Yorumlar

img
Site Logo

Ben Osman Coşkun. Yazmak ve gezmek benim için hayatın kendisi. Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, farklı kültürleri deneyimlemek, beni heyecanlandıran ve ilham veren bir tutku. Muharrirseyyah.com'da, seyahat tutkumu paylaşarak insanları gezip görmeye teşvik etmek ve yolculuklarına rehberlik etmek istiyorum. İçeriklerimde, deneyimlerimi, gezi ipuçlarını, seyahat önerilerini ve kişisel hikayelerimi aktarıyorum. Sizleri, yazılarımda yer alan dünyayı keşfetmeye davet ediyorum. Her adımda yeni bir macera, yeni bir keşif ve unutulmaz anılar var. Haydi, yazın ve gezin, dünyayı keşfetmek için benimle birlikte yola çıkın!

İletişim Bilgileri

Keşan Merkez EDİRNE/KEŞAN

osmancoskun@muharrirseyyah.com 0542 714 51 86